Råd till nybörjare (författare) del 7, antaget manus

Antaget manus
Om du får ditt manus antaget av förlaget börjar en ganska lång process, ska du veta. Dels ska kontrakt tecknas, dels ska manuset putsas och slipas, dels ska lanseringen för­beredas.
Sistnämnda är ofta inte så märkvärdigt som det låter. De flesta förlag har be­grän­sade marknadsföringsresurser, så räkna inte med helsidesannonser i tidningarna eller ideliga TV-framträdanden. Var realist, så blir du inte besviken. De flesta böcker, i synner­het debutantverk, lever ett kort liv i tysthet. Hoppas inte på guld och gröna skogar, bara för att ditt manus blir tryckt. Var konstruktiv i stället – tänk över hur du kan bidraga till att boken lanseras, hur man når de målgrupper som den är bäst lämpad för, och så vidare. Kräv inte det omöjliga av förlaget, men ge gärna tips om du har några.

Kontraktet är en hel vetenskap. Om du är osäker kan du försöka få lite information av Sveriges Författarförbund, men de har be­grän­sad tid för andra än sina medlemmar:
www.forfattarforbundet.se

Förr fanns ramavtal som hade utvecklats av förlagen och Författarförbundet till­sammans, men det är många år sedan. Nu råder ett nästan avtalslöst tillstånd, så du bör läsa igenom kontraktet ordentligt innan du skriver på det. En gammal regel var 27% royalty på F-priset (det pris som bok­handlarna betalar, vilket är ungefär halva det pris som boken kostar i handeln), och uppemot 50% av royaltyn för första upplagan utbetalt i förväg, som garantihonorar (alltså ej återbetalningsskyldigt, om så boken inte säljer alls). Ersättningsnivån är ungefär densamma även numera – aldrig mer, men sannerligen ofta något mindre.
Du ska akta dig för ett förlag som föreslår mindre än 20% på F-priset, eller mindre än en tredjedel av första upplagans royalty i garantihonorar. De får ha goda skäl, om man säger så. Samtidigt är det inte lätt för en författare att säga nej, när väl ett manus blivit antaget. Du får väga för och emot, dessutom kan du gott våga dig på att förhandla lite.
    Det kommer att bli en del arbete med manuset innan det går till tryck. Förlaget har synpunkter, som du bör lyssna respektfullt men inte underdånigt på. Du torde vara den främsta experten på ditt manus – men just därför tjänar du på att ta till dig synpunkter och ge dem en seriös chans. Även om förlaget föreslår ändringar som du inte gillar, kan du gott kosta på dig att bjuda på några av dem om de inte känns viktiga för dig. Kill your darlings, brukar man säga – men man ska gå försiktigt fram med skarprättandet. Ett manus som passar alla passar egentligen ingen, så akta dig för att slipa bort det som är ditt manus särart. Det är en svår avvägning – å andra sidan var det väl inte särskilt lätt att skriva manuset till att börja med?
Här får jag hejda mig, om inte denna sida ska bli på tok för lång för att läsas på bild­skärm. Vare sig du ännu befinner dig i refu­seringsvalsen eller har fått napp hos ett förlag: lycka till!

Se också
Råd till nybörjare del 1, inledning
Råd till nybörjare del 2, manus
Råd till nybörjare del 3, rätt förlag
Råd till nybörjare del 4, snyggt manus
Råd till nybörjare del 5, följebrev
Råd till nybörjare del 6, refusering
Råd till författare

Bookmark the permalink.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>